Według UNESCO po 2 latach wojny na Ukrainie szkody w miejscach o wartości dziedzictwa kulturowego szacowane są na prawie 2,5 (2,41) miliarda dolarów. Najbardziej ucierpiały obwody: charkowski, doniecki i odeski.
Zabytki i stanowiska archeologiczne są niszczone przez wojska Putina na skalę niespotykaną od 1945 roku – powiedział ekspert Instytutu Polonika Michał Michalski. Zaznaczył, że Ukraina poniosła olbrzymie straty nie tylko w ludziach, w sferze całej gospodarki, ale również w obszarze dziedzictwa kulturowego. “Wyjątkowo drastycznym przykładem jest los zabytkowego miasta – Czernichowa, uznawanego za ukraińską Ravennę, w którym znajduje się wiele bardzo starych i cennych obiektów cerkiewnych” – podkreślił Michał Michalski.
Dodał, że na skutek działań wojennych ucierpiały także obiekty wspólnego dziedzictwa kulturowego – Polski i Ukrainy. Falą uderzeniową w wyniku uderzenia rakiety zostały uszkodzone: kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzozdowcach i zamek związany z rodziną Sobieskich w Złoczowie. Ekspert Instytutu Polonika powiedział, że rosyjska rakieta zniszczyła też zabytkową kamienicę we Lwowie z dwudziestolecia międzywojennego.
Michał Michalski przypomniał, że UNESCO wpisało na listę obiektów światowego dziedzictwa zagrożonych przez wojnę między innymi centrum historyczne Lwowa. “Są tam, chociażby cztery katedry, szereg historycznych kamienic, pałaców i to wszystko znajduje się obecnie w stanie zagrożenia” – podkreślił. UNESCO na tę listę wpisało też historyczne centrum Odessy, czy prawosławny sobór św. Zofii (Mądrości Bożej) i budynki klasztorne w Kijowie.
Organizacja szacuje całkowity koszt szkód w kulturze i turystyce na Ukrainie na prawie 3,5 miliarda dolarów. By je naprawić, potrzeba prawie 9 miliardów dolarów w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Szkody w dziełach sztuki, zbiorach i repozytoriach kultury UNESCO szacuje na 161 mln dolarów, zniszczenia budynków i warsztatów poświęconych przemysłowi kulturalnemu i kreatywnemu na 262 mln dolarów, a uszkodzenia obiektów turystycznych na 650 mln dolarów.
Trzecią ocenę szkód i potrzeb na Ukrainie UNESCO przygotowało wspólnie z Bankiem Światowym, rządem Ukrainy, Komisją Europejską i Organizacją Narodów Zjednoczonych.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!