W Niemczech trwa dyskusja o budżecie na najbliższe lata. Dopiero w przyszłym tygodniu Bundestag zatwierdzi budżet na bieżący rok. Jak się jednak okazuje, w 2025 roku będzie nadal brakowało miliardów euro.
Niemieckie media donoszą, że luka w przyszłorocznym budżecie może wynieść nawet 15 miliardów euro. Portal “Wirtschaftswoche” przypomina, że niezbędne będą nadzwyczajne wydatki, na przykład na rzecz odbudowy kilku miejscowości nad rzeką Ahr, zniszczonych przez powódź dwa i pół roku temu.
Głównym problemem dla rządu Olafa Scholza jest jednak kwestia wydatków na transformację energetyczną. Mimo kryzysu budżetowego fundusz klimatyczny KTF ma pozostać ważnym instrumentem finansowym, a planowane cięcia nie mają zakłócać przejścia na technologie wodorowe czy wymiany źródeł ciepła.
Dyskusję wokół budżetu ożywił listopadowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał przeznaczenie długu covidowego na cele klimatyczne za niezgodne z prawem. Minister finansów Christian Lindner opowiada się za redukcją wydatków i przestrzeganiem hamulca długu. Sprzeciwiają się temu koalicjanci z SPD i Zielonych.
Dziennikarze ekonomiczni zakładają, że po niesprzyjających prognozach na rok 2025 rząd federalny będzie dalej szukał sposobów omijania limitu zadłużenia.