Wspólne cechy, a także różnice historyczne dotyczące Polski i Węgier – szczególnie te z ostatnich miesięcy – omówili uczestnicy debaty na temat polityki historycznej w Budapeszcie. Wystąpili na niej polski ambasador, szef Instytutu Pamięci Narodowej i przewodnicząca węgierskiego Narodowego Komitetu Pamięci.
Ambasador Polski na Węgrzech Sebastian Kęciek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, a także przewodnicząca węgierskiego odpowiednika IPN Réka Földváryné Kiss zgodnie stwierdzili, że celem polityki historycznej każdego kraju powinna być nie tylko rozmowa o przeszłości, lecz przede wszystkim patrzenie w przyszłość przez pryzmat historii. Oba kraje mają z reguły podobne spojrzenia na historię, ale ostatnie wydarzenia ujawniły znaczące różnice. “Punktem, który unaocznił te różnice, jest podejście Polski i Węgier do wojny na Ukrainie, do reakcji na tę wojnę. To uświadamia nam, że musimy tłumaczyć, jakie jest polskie podejście” – powiedział ambasador Sebastian Kęciek.
Miejsce, w którym odbyło się spotkanie, jest symboliczne. Narodowy Uniwersytet Usług Publicznych ma bowiem między innymi kształtować ludzi, którzy za kilka lat będą odpowiedzialni za politykę na Węgrzech – również tę historyczną.