Premier Mateusz Morawiecki: tak dla ochrony granic UE, nie dla nielegalnej imigracji

0
Fot. Facebook: Mateusz Morawiecki
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że stanowisko Polski w sprawie nielegalnej imigracji do Unii Europejskiej znalazło odzwierciedlenie w konkluzjach szczytu UE w Brukseli.

Nasz punkt widzenia w kwestii nielegalnej imigracji został uszanowany – mówił szef rządu na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu. Dodał, że obecne zapisy przewidują, że państwa mają prawo do deportacji nielegalnych migrantów, których nie akceptują. Premier podkreślił, że jest za ochroną zewnętrznych granic Wspólnoty i przeciwko nielegalnej migracji i wiążącym się z nią przemytem ludzi.
Mateusz Morawiecki powiedział, że musimy mieć prawo sami decydować o najważniejszych sprawach państwa. Na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu UE w Brukseli szef rządu przestrzegał przed zmianą traktatów unijnych, która może doprowadzić do utraty naszej suwerenności. Szef rządu podkreślał, że ideę suwerenności można sprowadzić do konkretnych spraw. W tym kontekście wymienił między innymi zakaz sprzedaży samochodów spalinowych.

Proponowane zmiany w traktatach to między innymi odebranie państwom prawa weta w 65 przypadkach, na przykład w sprawach polityki bezpieczeństwa, polityki zagranicznej i obronnej i przesunięcie wielu kompetencji państw narodowych do Brukseli. Obowiązkową walutą dla krajów członkowskich ma się stać euro.

W czasie drugiego dnia szczytu w Brukseli unijni przywódcy rozmawiali między innymi o wsparciu dla Ukrainy. Unia Europejska i jej państwa członkowskie będą w dalszym ciągu zapewniać Ukrainie trwałe wsparcie wojskowe, w szczególności z wykorzystaniem Europejskiego Funduszu Pokojowego – brzmi fragment przyjętych wniosków poświęconych Ukrainie.

Premier podczas konferencji odniósł się również do sytuacji powyborczej. Mateusz Morawiecki powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało najwięcej mandatów w wyborach parlamentarnych, powinno otrzymać możliwość stworzenia nowego rządu. Polityk stwierdził, że kolejnym argumentem, by dać w tej kwestii szansę jego ugrupowaniu, jest zaufanie Polaków do Prawa i Sprawiedliwości. Podkreślał, że na ugrupowanie to głosowało ponad 7 milionów 640 tysięcy Polaków. W tej sytuacji – jak mówił – PiS ma nie tylko prawo, ale i obowiązek podjąć się próby sformowania rządu, jeśli taką misję powierzy ugrupowaniu prezydent.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska jest krajem o pełnej stabilności makroekonomicznej. Szef rządu zapowiedział, że jest duża szansa, że Polska będzie miała niższy deficyt budżetowy, niż zakładano w nowelizacji budżetowej, ponieważ dochody wpływające do budżetu są na wyższym poziomie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!