Dziś początek ćwiczeń nuklearnych NATO

0
Fot. N-TV
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dziś początek ćwiczeń nuklearnych NATO o nazwie Steadfast Noon (Niezłomne Południe) To doroczne ćwiczenia, organizowane od ponad dekady, ale tym razem w czasie, gdy Rosja grozi użyciem broni nuklearnej za pomoc Ukrainie i że wycofa się z globalnego porozumienia o zakazie przeprowadzania prób jądrowych. 

Ćwiczenia, bez użycia prawdziwej broni, sprawdzają, jak Sojusz Północnoatlantycki jest przygotowany na ewentualne ataki nuklearne. Każdego roku gospodarzem Steadfast Noon jest inny sojusznik NATO.

“W tym roku loty szkoleniowe odbędą się nad Włochami, Chorwacją i Morzem Śródziemnym” – poinformował sekretarz generalny Sojuszu.
Jens Stoltenberg podkreślił, że wojna rozpętana przez Rosję na Ukrainie przypomina o ważnej roli jaką broń nuklearna NATO odgrywa w odstraszaniu. Większość ćwiczeń zaplanowano odległości co najmniej 1000 kilometrów od granic Rosji.

“Nasze ćwiczenia pomogą zapewnić wiarygodność, skuteczność i bezpieczeństwo naszego odstraszania nuklearnego. Wysyłają też jasny sygnał, że NATO będzie bronić wszystkich sojuszników” – powiedział szef Sojuszu.

W tegorocznych ćwiczeniach bierze udział 13 krajów i około 60 samolotów różnego typu, w tym myśliwce czwartej i piątej generacji, samoloty obserwacyjne i tankowce, także amerykańskie bombowce dalekiego zasięgu B-52. Ćwiczenia potrwają do 26 października. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!