Londyn: wystawa od mitów do mangi

0
Fot. The Telegraph
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Pokemony i figurki zwierząt z czasów samurajskich. Bohaterowie słynnych japońskich animacji i duchy ze średniowiecznych legend. O tym wszystkim opowiada wystawa “Od mitów do mangi” w muzeum Young Victoria & Albert na wschodzie Londynu.

Filmy z legendarnego studia Ghibli zestawione tu są z legendami sprzed setek tysięcy lat. Twórcy wystawą poprowadzili wiele takich nici do przeszłości. Bo na przykład przed pokemonami były netsuke: maleńkie rzeźby zwierząt i ludzi z czasów samurajskich. Je również się kolekcjonowało. I przyczepiało do pasa kimona.

Inny przykład? Choju giga ze średniowiecznych zwojów – zwierzęta zachowujące się jak ludzie. Ich echo znajdziemy w słynnych figurkach Sylvanian Families – to współczesne zestawy kolekcjonerskie z żabami, królikami i jeżami w rolach głównych.

Wystawa podzielona na sześć światów: nieba, słońca, gwiazd, księżyca, lasu i miasta, pokazuje, jak prastare duchy, potwory i legendy ożywają we współczesnej japońskiej popkulturze.

Young V&A to muzeum dla dzieci, więc jest tu mnóstwo elementów interaktywnych. Można zagrać na bębnie podobnym do tych używanych w piętnastowiecznej Japonii. Można złożyć zwierzaka z origami albo narysować swój komiks.

Wystawa potrwa do połowy sierpnia przyszłego roku

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!