„Le Figaro”: olbrzymi wzrost liczby wniosków o azyl we Francji

0
Fot. CNN
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dziennik „Le Figaro” pisze o olbrzymim wzroście liczby wniosków o azyl we Francji. Od początku roku złożono ponad 93 tysiące wniosków, czyli około 12-14 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, który był rekordowy pod tym względem. Konserwatywna gazeta pisze, że nieudolna i zbyt hojna polityka azylowa kosztuje Francję miliardy euro. Tymczasem w Paryżu władza stara się przetransportować bezdomnych ludzi i migrantów koczujących w mieście do innych miejsc z uwagi na zbliżające się igrzyska.

„Le Figaro” przypomina, że w ubiegłym roku we Francji złożono ponad 130 tysięcy próśb o azyl. Były to wówczas rekordowe dane. „Obecna tendencja wskazuje, że w tym roku we Francji zostanie złożonych ponad 140 tysięcy wniosków” – mówi gazecie anonimowy prefekt.

Najwięcej wniosków składają obywatele Afganistanu, Gwinei, Wybrzeża Kości Słoniowej, Turcji i Demokratycznej Republiki Konga. „W większości nie są to uchodźcy polityczni, ani ofiary prześladowań religijnych i etnicznych, ale osoby poszukujące pracy” – pisze konserwatywna gazeta. 

Dziennik zauważa, że fala próśb o azyl powoduje coraz większe opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków przez administrację. Obecnie trzeba czekać średnio 124 dni, ale w niektórych przypadkach procedura może trwać ponad rok. Ponad 44 procent osób otrzymuje jednak pozytywną odpowiedź. „Na tę gościnność wydaje się co roku kilka miliardów euro” – komentuje dziennik, wymieniając koszty związane z opieką zdrowotną, noclegiem i edukacją.

Gazeta krytykuje te fakt, iż rząd wspiera finansowo promigranckie stowarzyszenia, które sprzeciwiają się ograniczaniu napływu przybyszów. Jednym z efektów ich działań jest niedawna decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zakazał Francji stosowania szybkiej procedury wydalania nielegalnych imigrantów z powodu zagrożenia terrorystycznego.

Według „Le Figaro”, francuski rząd nie podejmuje stanowczych działań w walce z nielegalną imigracją. „Im głośniej władza wykonawcza mówi w tej sprawie, tym bardziej wydaje się tracić panowanie nad sytuacją” – pisze dziennik, nazywając Francję „królestwem zaprzeczania rzeczywistości”. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!