W Grecji trwa piąty dzień walki strażaków z pożarami, które rozprzestrzeniają się w niekontrolowany sposób.
Płomienie strawiły las u podnoża góry Parnitha, największy las sąsiadujący z Atenami, co bezpośrednio zagraża pojawieniem się ognia w parku narodowym. Żywioł zniszczył też domy mieszkalne i inne budynki na przedmieściach stolicy Grecji.
W opanowaniu płomieni strażakom przeszkadza wiatr, przez który ogień szybciej przenosi się w kolejne miejsca. Wczoraj ewakuowano miasto Ano Liosia, choć część mieszkańców zdecydowała sie na pozostanie w domach, próbując chronić swój majątek. Ogień pojawił się też na wysypisku śmieci w mieście Aspropirgos na zachód od Aten. Ewakuowano też ośrodek dla migrantów w Amygdalezie na północ od Aten.
Płomienie rozprzestrzeniają się też w północno-wschodnim regionie Ewros, niedaleko grecko-tureckiej granicy, a także w Aleksandropolis i lesie Dadia, zagrażając żyjącym tam rzadkim gatunkom ptaków drapieżnych. Wczoraj niedaleko granicy z Turcją odnaleziono ciała osiemnastu osób. Jak informuje grecka policja, to najprawdopodobniej nielegalni imigranci, bo wśród lokalnych mieszkańców nie zgłoszono zaginięć.
Ogień pojawił się także na wyspach Eubea i Kitnos, na północ od Aten i w zachodniej części Grecji. Pożar na wyspie Samotraka udało się opanować, ale jej mieszkańcy wciąż nie mają energii elektrycznej.
Według meteorologów, bardzo wysoka temperatura i susza znacznie zwiększają ryzyko rozpstrzestrzeniania się pożarów. Taka pogoda może utrzymywać się w Grecji do piątku.
W mediach społecznościowych rozprzestrzeniają się zarzuty spowodowania pożarów przez migrantów. Prokurator Sądu Najwyższego zlecił zbadanie dokładnych przyczyn pożarów, a także przypadków rasizmu wobec migrantów.
Greckie władze aresztowały wczoraj w północnej części kraju trzy osoby, które wepchnęły nielegalnych migrantów do przyczepy towarowej, obwiniając ich o spowodowanie pożarów. W mediach społecznościowych pojawiły się apele o podobne traktowanie innych imigrantów.