Polska i Czechy finalizują rozmowy ws. zwiększenia przesyłu gazu

0
Polska Czechy
Fot. kafkadesk.org/pexels.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Polska i Czechy finalizują rozmowy w sprawie zwiększenia przepustowości przesyłu gazu – przekazała po rozmowach w Pradze Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Pełnomocnik polskiego rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej spotkała się czeskim ministrem przemysłu i handlu Josefem Sikelą.

Rozmowa skupiła się na zapewnieniu Czechom dostępu do gazu z polskich terminali LNG. „Wiążąca procedura w tej sprawie skończy się wczesną jesienią. Czesi z niej skorzystają pod warunkiem, że zwiększymy przepustowość przesyłu, co z kolei będzie możliwe, jeśli będzie wykorzystana infrastruktura portowa – to się ze sobą wiąże. Z satysfakcją odnotowuję, że strona czeska to rozumie” – powiedziała pełnomocnik polskiego rządu.

Polska minister zauważyła, że rozmowy z Czechami przyspieszyły. „Wojna zmienia wszystko i bezpieczeństwo energetyczne jest dla Czechów istotne, tak jak dla całej Europy. Kolejna zima może być wyzwaniem, może zweryfikować naszą dywersyfikację. Polska jest bezpieczna i bardzo chcemy, aby cała Europa była bezpieczna” – zaznaczyła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

W spotkaniu w Pradze uczestniczyli przedstawiciele państwowych spółek energetycznych z obu państw. Wiceprezes polskiej spółki Gaz-System Andrzej Kensbok powiedział, że podobne rozmowy toczyły się już na Słowacji i w Rumunii, a w przyszłości odbędą się na Węgrzech i na Ukrainie. „Niedługo będziemy podpisywali umowę regazyfikacyjną, która będzie dotyczyła pierwszego gazowca.

Chcemy zapewnić, żeby druga jednostka miała możliwość zaopatrywania krajów sąsiednich, które nie mają dostępu do morza i korzystają dziś z gazoportów holenderskich lub belgijskich. Chcemy im zaoferować możliwość dostawy gazu LNG z terminala w Gdańsku” – powiedział Andrzej Kensbok.

Wiceprezes Gaz-Systemu dodał, że dla Węgier polska oferta stanowi atrakcyjną alternatywę wobec gazu dostarczanego z Rosji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!