Niemieccy ekonomiści oczekują globalnego wzrostu cen nieruchomości

0
Fot. reddit
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Niemieccy i szwajcarscy ekonomiści spodziewają się dalszego wzrostu cen nieruchomości. Według ich prognoz, w ciągu najbliższej dekady będą rosnąć o średnio dziewięć procent rocznie.

W Niemczech oczekuje się wzrostu cen o 7,2 procent, w Austrii o 6,9 procent, a w Szwajcarii o 4,8 procent – wynika z badań przeprowadzonych przez monachijski instytut IFO oraz Instytut Polityki Gospodarczej w Lucernie. W badaniach uczestniczyło ponad 1400 ekspertów ze 133 krajów.

“Galopujący wzrost cen mieszkań wynika z rosnącego popytu, a nie z czynników podażowych” – wyjaśnia analityk IFO Timo Wochner. 37 procent ankietowanych uważa, że wzrost dochodów i chęć posiadania większych mieszkań są głównymi “generatorami” globalnego popytu na rynkach nieruchomości.

W opinii 27 procent respondentów, naczelnym powodem gwałtownie rosnących cen nieruchomości są ograniczone moce produkcyjne, wyższe ceny materiałów budowlanych i brak gruntów budowlanych. 12 procent wskazało na politykę monetarną banków emisyjnych, politykę rządzących tudzież inflację.

Zdaniem badaczy, należy też wziąć pod uwagę społeczne i ekonomiczne uwarunkowania w różnych regionach świata. W Europie Zachodniej i USA wzrost cen nieruchomości pozostanie według nich poniżej średniej globalnej. Szybszego wzrostu cen spodziewają się w Europie Wschodniej, Ameryce Południowej i Azji.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat ceny mieszkań w Niemczech wzrosły o ponad 81 procent, a w Austrii nawet o 95 procent.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!