Francuskie MSW zapowiada konsultacje ze związkowcami w reakcji na rosnący kryzys w policji. Od kilku dni funkcjonariusze odmawiają wykonywania obowiązków i masowo korzystają ze zwolnień lekarskich. To protest przeciwko tymczasowemu aresztowaniu policjanta, oskarżonego o pobicie mężczyzny podczas niedawnych zamieszek, które dotknęły setki francuskich miast.
Związkowcy, którzy spotkają się wieczorem z szefem MSW Geraldem Darmaninem, domagają się zwiększenia ochrony prawnej dla funkcjonariuszy, przeciwko którym prowadzone są dochodzenia. Organizacje zwracają też uwagę na przepracowanie policjantów i ich oburzenie postawą klasy politycznej, która regularnie oskarża ich o stosowanie brutalnych metod.
Rozpoczęty w Marsylii bunt policjantów ogarnął między innymi Tulon, Niceę, Lyon i Paryż. Media informują, że w tych miastach są coraz większe braki kadrowe, a liczba aresztowań spadła o połowę. „Interweniujemy tylko, jeśli otrzymamy nakaz lub alarmowe połączenie. Nie podejmujemy żadnych inicjatyw” – tłumaczy stacji BFM TV rzecznik związku SGP Police.
Tymczasem trwa śledztwo dotyczące brutalnego pobicia 21-letniego mężczyzny podczas zamieszek w Marsylii na początku lipca. Policjanci domagają się wypuszczenia ich kolegi z aresztu. „Rozumiem ich gniew, ale zasady praworządności dotyczą każdego” – skomentował prezydent Emmanuel Macron.
Pod koniec czerwca podczas zamieszek we Francji rannych zostało około 900 funkcjonariuszy. Aresztowano trzy i pół tysiąca osób. W imigranckich dzielnicach spalono 12 tysięcy aut i uszkodzono ponad dwa i pół tysiąca budynków. Zamieszki wybuchły po śmierci 17-latka algierskiego pochodzenia, który został zastrzelony przez policjanta na obrzeżach Paryża.