Włoski minister przedsiębiorczości zapowiedział, że aby uniezależnić się od importu z Chin, Włochy w zgodzie z regulacjami unijnymi otworzą zamknięte kilkadziesiąt lat temu kopalnie surowców krytycznych. Procedura zezwoleń na budowę nowych kopalń i otwarcie starych, ma trwać dwa lata, a nie 15 jak dotychczas.
Minister Adolfo Urso wskazał, że obecnie państwa Unii Europejskiej importują 97 procent surowców krytycznych, takich jak kobalt, lit, tytan czy nikiel, z Chin, gdzie są wydobywane i poddane rafinacji. Podkreślił, że są one niezbędne do procesu transformacji ekologicznej, produkcji baterii i rozwoju technologii cyfrowych.
Zgodnie z prognozami Unii Europejskiej, zapotrzebowanie na te surowce w ciągu ćwierćwiecza wzrośnie kilkadziesiąt razy, co może uzależnić Europę od Chin. Dlatego Włochy, które posiadają złoża kilkunastu surowców krytycznych, chcą otworzyć część zamkniętych kopalń. Jest ich w sumie ponad 3 tysiące. Zostały zamknięte, bo bardziej opłacalny był import. Teraz surowce te posiadają ogromne znaczenie strategiczne.