Niemiecki rząd zwrócił Włochom skradzione dzieła sztuki

0
Fot. theartnewypaper.com/Bayerisches Landeskriminalamt

Niemiecki rząd zwrócił Włochom czternaście dzieł sztuki, które zostały skradzione i przemycone do Bawarii. Dobra kultury zostały zlokalizowane i skonfiskowane przez Krajowy Urząd Kryminalny w Monachium.

Wśród obiektów sztuki, zwróconych włoskim władzom, są antyczne wyroby ceramiczne, kubek ze starożytnego Rzymu oraz złote monety bizantyjskie z Parmy. Niektóre z utraconych dóbr kultury zostały skradzione dopiero w ostatnich latach. Renesansową szkatułkę, wykonaną z kości zwierzęcej w znanym weneckim warsztacie, wydobyto w 2006 roku z muzeum w Mediolanie. Przez Wielką Brytanię i Belgię trafiła do Niemiec, gdzie miała pójść “pod młotek”.

Podobną drogę przebył koryncki hełm z brązu, nielegalnie wykopany i przewieziony z południowych Włoch do Bawarii. Niemieccy śledczy odnaleźli go w jednym z mieszkań w Monachium.

“Mamy zestaw narzędzi, dzięki któremu skutecznie zwalczamy nielegalny handel dobrami kultury. Ostatnio efektywność międzynarodowej współpracy organów ścigania się zwiększyła. Do żadnego innego kraju nie zwrócono tak wielu dzieł sztuki, jak do Włoch” – zaznaczyła niemiecka minister kultury Claudia Roth. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!