Francja: 281 tysięcy osób demonstrowało przeciwko reformie emerytalnej

0
Fot. REUTERS

We Francji – według danych MSW – 281 tysięcy osób demonstrowało w całym kraju przeciwko reformie podwyższającej wiek emerytalny. To najniższa frekwencja od początku mobilizacji społecznej przeciwko nowemu prawu. Protestujący od ponad pół roku związkowcy przyznają, że los ustawy jest przesądzony. 

Związkowcy twierdzą, że na ulice wyszło 900 tysięcy osób, w tym 300 tysięcy w Paryżu. To najgorszy wynik na tle 14. rund protestów, które zorganizowano od początku roku. „To oczywiście ostatnia demonstracja w tym formacie. Nie łudźmy się. Mecz się kończy, czy nam się to podoba czy nie” – przyznał szef największej centrali w kraju CFDT Laurent Berger.

Jednym z celów marszu było wywarcie presji na rządową koalicję, a w szczególności na przewodniczącą izby deputowanych Yaël Braun-Pivet, która zapowiedziała zablokowanie czwartkowej dyskusji w parlamencie nad projektem ustawy uchylającym reformę. „Jeżeli w czwartek po raz kolejny uniemożliwi głosowanie w parlamencie, doprowadzi do poważnej sytuacji jeśli chodzi o stan demokracji w kraju i stworzy niebezpieczny precedens” – stwierdziła szefowa lewicowej centrali CGT Sophie Binet. To ostatnia szansa opozycji na zablokowanie reformy. Nowe prawo ma wejść w życie jesienią.

W kilku miastach w trakcie protestów doszło do starć policji z lewicowymi radykałami. W Paryżu zatrzymano 28 osób.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!