Niemiecki sondaż: AfD dogoniła socjaldemokratów

0
Fot. Michael Reichel/dpa

Partia opozycyjna AfD stała się drugą siłą polityczną w Niemczech, wspólnie z SPD – wynika z sondażu przeprowadzonego dla telewizji ARD. Alternatywa dla Niemiec może liczyć na około 18 procent poparcia, podobnie jak ugrupowanie kanclerza Olafa Scholza.

Według sondażu “Deutschlandtrend”, AfD odnotowała wzrost poparcia o 2 punkty procentowe. SPD z kolei ponownie zaliczyła straty. Pierwsze miejsce zajmują nieodmiennie chadecy, którzy według tygodnika “Stern” otrząsnęli się z “chwilowego kryzysu”. Partię Friedricha Merza popiera 29 procent ankietowanych.

Poseł CDU Norbert Röttgen próbuje studzić emocje. “Ostatnie sondaże, mimo że dla nas życzliwe, pokazują rosnącą liczbę przeciwników partii politycznego centrum. To także wina rządu Olafa Scholza” – zaznaczył w rozmowie z dziennikiem “Der Tagesspiegel”. Dodał, że popularność AfD powinna być sygnałem alarmowym dla Olafa Scholza, który w oczach 84 procent obywateli nie ma “jasno nakreślonego planu”.

Dla Alternatywy dla Niemiec to zaś kolejny sukces. W Turyngii formacja kierowana przez Alice Weidel i Tino Chrupallę może liczyć nawet na 28 procent, utrzymując solidne miejsce na podium. “Szef tamtejszych struktur Björn Höcke, który określił Pomnik Holokaustu mianem ‘hańby’, marzy już o samodzielnych rządach” – napisał dziennik “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!