Prezydent Słowacji: pomagając Ukrainie utrzymujemy agresora z dala od naszych granic

0
Fot. newsnow.tasr.sk/TASR

„Pomagając Ukrainie utrzymujemy rosyjskiego agresora z dala od naszych granic” – powiedziała prezydent Słowacji Zuzana Čaputová otwierając Forum Globsec w Bratysławie. Trzydniowa konferencja oprócz wsparcia dla Ukrainy jest poświęcona wzmacnianiu odporności Europy w obliczu wojny oraz łagodzeniu globalnych konsekwencji konfliktu.

Prezydent Słowacji powiedziała, że poczucie solidarności wzmocniło pozycję Unii Europejskiej i NATO, które są dziś w stanie zajmować się własnymi problemami i jednocześnie wspierać partnerów. „Jesteśmy o wiele bardziej odporni, niż byśmy się spodziewali. Aby zwyciężyć, musimy utrzymać kurs” – podkreśliła Zuzana Čaputová, podkreślając skuteczność sankcji nakładanych na Rosję.

„Nasza jedność jest już oczywiście sprawdzana przez tych, którzy twierdzą, że nasze działania nie przynoszą efektu, bądź że powinniśmy skupić się wyłącznie na wąskich interesach narodowych. Wydarzenia ostatnich dwóch lat pokazują, że krytycy są w błędzie” – powiedziała prezydent Słowacji.

Zuzana Čaputová zauważyła, że przeciwnik wykorzystuje czas i dezinformację licząc na zmianę nastrojów społecznych i zmianę polityki prowadzonej przez rządy. Dodała, że decyzje, które zapadną na lipcowym szczycie NATO w Wilnie wzmocnią wschodnie skrzydło Sojuszu i będą jasnym sygnałem wysłanym w kierunku społeczeństwa oraz Kremla.

W pierwszym dniu Forum Globsec w Bratysławie uczestniczą między innymi przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola i wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!