Czechy: rząd zdecydował o zakupie bojowych wozów piechoty

0
Fot. BAE Systems
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Czeski rząd zdecydował o zakupie szwedzkich bojowych wozów piechoty CV90. Pierwotnie czeska armia miała otrzymać 210 tego typu pojazdów gąsienicowych. Ostatecznie resort obrony zdecydował o zakupie dodatkowych 36 maszyn z uwagi na rosnące ceny sprzętu wojskowego. Tuż po posiedzeniu rządu, strona czeska podpisała kontrakt z producentem, firmą BAE Systems.

Kontrakt opiewa na kwotę ponad 2,5 miliarda euro i jest największym zamówieniem zbrojeniowym w historii Republiki Czeskiej. Szwedzkie CV90 zastąpią pozostające na wyposażeniu czeskiej armii od 35 lat wozy BVP-2, wyprodukowane przez Czechosłowację na sowieckiej licencji.

“W obecnej sytuacji bezpieczeństwa, obrona i modernizacja armii są absolutnymi priorytetami. Cieszę się, że udaje nam się wypełniać te priorytety konkretnymi działaniami” – powiedział premier Czech Petr Fiala. 

Czechy zamówiły nowe bojowe wozy piechoty w siedmiu wersjach. Umowa obejmuje też dostawę pojazdów technicznych i części zamiennych. Udział czeskich firm zbrojeniowych w realizacji kontraktu ma wynieść co najmniej 40 procent jego wartości. Pierwszy pojazd trafi do Czech w 2026 roku, a całe zamówienie ma zostać zrealizowane do roku 2030.

Czeski resort obrony ma ponadto rozpocząć negocjacje z Niemcami w sprawie wspólnego zakup czołgów Leopard 2A8. Praga jest zainteresowana pozyskaniem około 70 czołgów do 2030 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!