Finlandia: rozpoczął się proces o szpiegostwo przemysłowe

0
Fot. GENE SLOAN/THE POINTS GUY
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W sądzie w fińskim Turku rozpoczął się proces w sprawie o szpiegostwo przemysłowe. Doświadczony projektant okrętów tuż przed odejściem z pracy skopiował cenne pliki z planami największego wycieczkowca świata. Po przejściu na emeryturę mężczyzna założył własną firmę konsultingową i zaczął współpracować z chińskim przedsiębiorstwem.

W mediach społecznościowych pochwalił się nowym miejscem pracy. Jego dawni koledzy ze stoczni rozpoznali na opublikowanych zdjęciach znajome im foldery związane z projektem budowy największego wycieczkowca świata „Icon of the Seas”, który obecnie jest na ukończeniu w fińskiej stoczni.

Inżynier zmarł w sierpniu ubiegłego roku. Zdążył jednak przyznać się, że skopiował pliki na swój komputer. Robił to przez wiele miesięcy. 

Jak oszacowano, bazy danych skopiowanych projektów są warte minimum pół miliarda euro. Składają się na nie tylko plany wycieczkowca, ale również wieloletnie know-how Finlandii w zakresie budowy okrętów. Wartość samego “Icon of the Seas”, który zamówił amerykańsko-norweski armator Royal Caribbean, jest szacowana na około 1-2 miliardów euro.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!