Francja: rząd chce, by oszuści podatkowi zostali pozbawieni praw wyborczych

0
157
Francja
Fot. Anadolu Agency
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Francuski rząd chce, by oszuści podatkowi zostali pozbawieni praw wyborczych. To jeden z elementów szerszego planu zaostrzenia polityki podatkowej. Władze tłumaczą, że to odpowiedź na „żądanie sprawiedliwości” ze strony francuskiego społeczeństwa. 

Minister do spraw finansów publicznych Gabriel Attal tłumaczy, że chce uderzyć w najbogatsze osoby w państwie i międzynarodowe firmy, które oszukują administrację skarbową. „W przypadku poważnych oszustw, z ukrywaniem aktywów za granicą w ramach grupy przestępczej, łamie się zasady obywatelskie. Wydaje mi się normalne, żeby karą było tymczasowe pozbawienie praw wyborczych” – powiedział polityk. Zapowiedział skierowanie tej propozycji do Rady Stanu – najwyższego organu sądownictwa administracyjnego w państwie – która sprawdzi, czy takie rozwiązanie byłoby legalne. „Myślę, że jest to możliwe pod względem prawnym, ponieważ w niektórych bardzo rzadkich przypadkach stosujemy już podobne kary” – wskazał Gabriel Attal. 

Plan rządu przewiduje też 25-procentowy wzrost liczby kontroli ze strony administracji skarbowej wobec najbogatszych obywateli, i wprowadzenie kontroli co dwa lata dla stu firm z największymi notowaniami na krajowej giełdzie. W ciągu czterech lat administracja skarbowa ma zatrudnić około 1500 pracowników, i utworzyć specjalną jednostkę wywiadowczą specjalizującą się w międzynarodowej przestępczości skarbowej. 

Szacuje się, że co roku Francja traci z powodu oszustw podatkowych od 30 do 100 miliardów euro.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!