Kraje UE ostatecznie zatwierdziły 1 mld euro na wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy

0
142
Europa UE flaga
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Unijne kraje ostatecznie zatwierdziły miliard euro na wspólne zamówienia i zakupy amunicji dla Ukrainy. Dziś zostały zakończone procedury dotyczące ustaleń ambasadorów państw członkowskich sprzed kilku dni. 

Chodzi o pociski kalibru 155 mm, które są Ukrainie niezbędne do odparcia ataków rosyjskiego najeźdźcy. Możliwe też będzie sfinansowanie – na życzenie Kijowa – pocisków rakietowych. Szef unijnej dyplomacji napisał w oświadczeniu, że to kolejny ważny krok na drodze dostarczania Ukrainie większej liczby pocisków. „Siły Zbrojne Ukrainy potrzebują znacznych ilości amunicji do obrony narodu ukraińskiego i swojego terytorium” – podkreślił Josep Borrell. Pieniądze będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Pokojowego, z którego od ponad roku dozbrajana jest Ukraina. Wraz z dzisiejszą decyzją Fundusz wynosi teraz 5 miliardów 600 milionów euro. Umowy w ramach wspólnych zamówień i zakupów amunicji muszą być zawarte przed końcem września, by otrzymać dofinansowanie z Funduszu na realizację.

Nacisk jest na zamówienia składane w europejskich firmach, lub w Norwegii, które produkują amunicję i rakiety. Natomiast spoza tego obszaru dopuszczalne są łańcuchy dostaw. W tej sprawie długo toczyły się negocjacje i nie było ostatecznej zgody mimo politycznych ustaleń z marca. Francja blokowała porozumienie, bo domagała się, by kontrakty mogły otrzymywać tylko europejskie firmy i te wykorzystujące wyłącznie europejskie komponenty. Ostatecznie uzgodniono kompromisowe zapisy przewidujące, że ważna część procesu produkcyjnego musi odbywać się w Unii lub Norwegii. 

Wspólne zamówienia i zakupy amunicji to drugi element trzyczęściowego planu dozbrajania Ukrainy. Pierwszy, uzgodniony przed miesiącem, przewiduje rekompensaty w wysokości miliarda euro dla tych krajów, które w trybie pilnym przekażą Ukrainie pociski ze swoich zapasów. Trzeci element to średniookresowa strategia rozkręcenia produkcji europejskiego przemysłu zbrojeniowego na co Komisja chce przeznaczyć pół miliarda euro. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!