Paryż: w muzeum Orsay wystawa Manet-Degas

0
Fot. Radio France - musée d’Orsay
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Paryżu w muzeum Orsay otwarto dziś wielką wystawę prezentującą dzieła dwóch mistrzów XIX-wiecznego malarstwa: Edouarda Maneta i Edgara Degasa. Po raz pierwszy w jednym miejscu wystawiono tak dużą liczbę dzieł obu francuskich impresjonistów – ponad 200. 

Podzielona na 14 sekcji wystawa rzuca nowe światło na więź łączącą Edouarda Maneta i Edgara Degasa. Pokazuje analogie w pracach impresjonistów ale też różnice w podejściu do sztuki. Przypomina też historię ich burzliwej przyjaźni. W muzeum Orsay można na przykład oglądać namalowany przez Degasa portret pary Manet, który wywołał ostry spór między artystami. Niezadowolony z portretu swojej żony Manet odciął fragment płótna, które do dziś zachowało się w specyficznej, okrojonej formie.

Na wystawie prezentowane są też arcydzieła obu artystów, między innymi słynny akt „Olimpia” namalowany przez Maneta w 1863 roku, który uchodzi za jedno z najwybitniejszych dzieł w historii malarstwa.

W otwarciu wystawy Manet-Degas miała uczestniczyć brytyjska para królewska, która ostatecznie odwołała wizytę we Francji z powodu odbywających się dziś w całym kraju społecznych protestów. Z tego samego powodu nie jest pewne, czy muzeum będzie dziś mogło przyjąć zwiedzających.

Wystawę będzie można oglądać do 23 lipca. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!