„Le Figaro”: Francja rozważa wysłanie myśliwców na Ukrainę

0
Fot. Reddit
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Francja rozważa wysłanie myśliwców na Ukrainę – informuje w dzisiejszym wydaniu dziennik „Le Figaro”. We francuskich bazach rozpoczęto już szkolenia personelu naziemnego ukraińskich sił powietrznych. 

Jak podaje „Le Figaro”, Kijów może otrzymać od Paryża myśliwce Mirage 2000. Samoloty tego typu służą we francuskiej armii od lat 80. i są stopniowe wycofywane z eksploatacji. „Gdyby zapadła decyzja polityczna, Francja mogłaby dostarczyć kilkanaście samolotów bojowych dla ukraińskiej armii” – pisze konserwatywny dziennik. 

Jest wiele sygnałów wskazujących na taką możliwość. „Le Figaro” informuje, że we francuskich bazach w Mont-de-Marsan i Nancy od ponad półtora miesiąca na myśliwcach Mirage szkolonych jest około trzydziestu ukraińskich wojskowych. Na razie chodzi tylko o „personel wojskowy”, ale wkrótce ćwiczenia mają rozpocząć piloci. 

„Le Figaro” przypomina, że Polska i Słowacja są pierwszymi krajami, które ogłosiły wysłanie na Ukrainę kolejno 4 i 13 myśliwców. Gazeta cytuje eksperta, który ocenia, że dostawy samolotów są niewystarczające, aby zmienić bieg wojny, ale że mogą pozwolić na uniknięcie „najgorszego scenariusza”, czyli przełamania ukraińskiej linii obrony w Bachmucie, co umożliwiłoby Rosjanom wejście w głąb ukraińskiego terytorium.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!