Francuski deputowany: potrzebna jest Norymberga dla komunizmu

0
179
Fot. La Lettre A
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Potrzebna jest Norymberga dla komunizmu – pisze w dzienniku „Le Figaro” Jean-Louis Thiériot, francuski deputowany z centroprawicowej partii Republikanie i wiceszef komisji do spraw obronności we francuskim Zgromadzeniu Narodowym. Polityk wyraził ubolewanie z powodu braku międzynarodowego potępienia dla komunistycznej ideologii. Jego zdaniem to jeden z powodów, dla których Rosja rehabilituje dziś stalinizm i sięga po metody z czasów KGB w wojnie na Ukrainie. 

Jean-Louis Thiériot pisze w „Le Figaro”, że w krajach Europy środkowo-wschodniej wojna na Ukrainie przywołuje wspomnienia sowieckich zbrodni i okupacji podczas drugiej wojny światowej. „Zawsze pojawia się ten sam żal: że nie było jednogłośnego potępienia komunizmu na wzór Norymbergi” – stwierdza deputowany. 

Francuski polityk apeluje o nadanie mocy traktatu rezolucji Rady Europejskiej z 2006 roku wzywającej do „międzynarodowego potępienia zbrodni komunistycznych reżimów totalitarnych”.”Francja mogłaby tym samym przyjąć prawo nakładające kary za kwestionowanie zbrodni komunizmu” – proponuje Jean-Louis Thiériot. 

Deputowany przypomina, że Zachód nigdy nie osądził komunistycznego systemu, gdyż sprzyjała mu część postępowych elit, i że w byłych komunistycznych krajach nie przeprowadzono pełnej lustracji. „Dziś widzimy spustoszenie tym wywołane” – stwierdza polityk, podkreślając gloryfikację Stalina i sowieckiego reżimu w Rosji oraz przez zwolenników Putina w Europie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!