Niemcy: kanclerz O. Scholz o “zwrocie” w polityce wschodniej SPD

0
Scholz SPD
Fot. AP News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rok po wybuchu wojny na Ukrainie kanclerz Niemiec Olaf Scholz podsumował najważniejsze zmiany w zakresie polityki wschodniej swej partii SPD. Przy okazji zaapelował do Chin o powstrzymanie się przed dostarczaniem Moskwie broni. 

Rok po odrzuceniu przez socjaldemokratów tezy, wedle której bezpieczeństwo w Europie można osiągnąć “tylko z Rosją”, Olaf Scholz zapewnił Kijów o dalszym wsparciu. Dodał, że obecnie nic nie wskazuje na gotowość Władimira Putina do wycofania swoich wojsk z Ukrainy i podjęcia negocjacji na jej warunkach.

“To Ukraina została zaatakowana, to Ukraińcy walczą o przetrwanie swojego kraju. I dlatego nie będzie rozmów prowadzonych nad ich głowami” – zaznaczył szef niemieckiego rządu federalnego. Skrytykował tych polityków, którzy domagają się wstrzymania dostaw broni i zaakceptowania przez Kijów “rzeczywistości terytorialnej” kreślonej w Moskwie.

Olaf Scholz zapowiedział, że niebawem Kijów otrzyma kolejne samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard i system obrony przeciwlotniczej Iris-T. Przy okazji wezwał władze w Pekinie do ponowienia w Moskwie oferty mediacji w sprawie zakończenia konfliktu nad Dnieprem.
Kanclerz Niemiec podsumował także postępy tak zwanej “Zeitenwende”, czyli ogłoszonego przez jego rząd rok temu przełomu w polityce bezpieczeństwa. Z ław poselskich rozległ się wówczas śmiech i pełne dezaprobaty buczenie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!