Szef NATO apeluje do Turcji o szybką ratyfikację wniosków członkowskich Szwecji i Finlandii

0
206
Szwecja Finlandia
Fot. NATO
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Sekretarz generalny NATO powiedział, że nadszedł czas, aby Ankara ratyfikowała oferty Szwecji i Finlandii dotyczące przystąpienia do zachodniego sojuszu obronnego. Jens Stoltenberg wczoraj przyleciał do Ankary. “Wierzę, że nadszedł czas na ratyfikację zarówno Finlandii, jak i Szwecji” – powiedział Stoltenberg podczas rozmów z tureckim ministrem spraw zagranicznych Mevlutem Cavusoglu.

Do tej pory jedynie Turcja i Węgry nie zaaprobowały przyjęcia nowych członków do Sojuszu. Oba kraje nordyckie złożyły wniosek o członkostwo wiosną ubiegłego roku, wkrótce po ataku Rosji na Ukrainę. Do rozszerzenia NATO potrzebna jest zgoda wszystkich państw należących do Sojuszu.

Formalnie Ankara uzależnia zgodę na akcesję Szwecji i Finlandii do NATO od wypełnienia przez rządy obu państw postanowień zawartych w połowie ubiegłego rokuw w trójstronnym memorandum. Sztokholm i Helsinki zgodziły się m.in. na przeciwdziałanie aktywności w Szwecji i Finlandii ugrupowań siostrzanych Kurdyjskiej Partii Pracy, na dokonanie zmian w kodeksach karnych w celu zwalczania terroryzmu na swoich terytoriach czy na zniesienie embarga na eksport broni do Turcji, Tureckie władze oceniają, że sposób wdrażania – przede wszystkim przez Szwecję – postanowień memorandum nie jest wystarczający.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!