Wilno rozpoczęło obchody 700-lecia istnienia miasta

0
90
Fot. Twitter: Remigijus Šimašius
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wilno rozpoczęło obchody 700-lecia istnienia miasta. Przygotowano na ten rok wiele różnorodnych wydarzeń. Dzisiaj przed południem na Starym Mieście w Wilnie odbyła się uroczysta parada, a później podniesienie flag miejskich na Placu Ratuszowym. “700 lat temu nasz władca Giedymin napisał ten list, który został rozprowadzony po świecie. Wszystkiego najlepszego Wilno!” – powiedział mer litewskiej stolicy Remigijus Šimašius. 

Na 25 stycznia 1323 roku datowany jest list, który wielki książę litewski Giedymin wystosował do mieszkańców Lubeki, Bremy, Magdeburga, Kolonii i innych miast. Zaprasza w nim rycerzy, kupców, lekarzy i rzemieślników do osiedlania się w Wielkim Księstwie Litewskim. 
Wileński historyk Wiktor Łozowski zwraca jednak uwagę, że miasto najprawdopodobniej istniało w tym miejscu dużo wcześniej. “To było dogodne miejsce do prowadzenia handlu u styku rzek Wilenki i Wilii, która płynie do Niemna, a dalej do morza. To było idealne miejsce do stawiania komór celnych” – wyjaśnia. 

Odpis listu wielkiego księcia Giedymina można od dziś oglądać w Wieży Giedymina na Górze Zamkowej. Został on sprowadzony z Rygi, gdzie na co dzień jest przechowywany w tamtejszym archiwum państwowym. 

Dzisiaj wieczorem z okazji 700-lecie miasta rozpocznie się także trzydniowy Wileński Festiwal Świateł, a na Placu Katedralnym odbędzie się też duży koncert, który będzie transmitowała litewska telewizja państwowa. Cały program obchodów 700-lecia Wilna można znaleźć po polsku w internecie na oficjalnej stronie miasta. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!