Finlandia ma nadzieję, że Turcja odblokuje jej wejście do NATO

0
94
Fot. NATO
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Finlandia ma nadzieję, że Turcja nie zablokuje jej wejścia do NATO. To reakcja na wcześniejszą deklarację tureckiego prezydenta. Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że będzie blokował wejście Szwecji do Sojuszu, która stara się o członkostwo razem z Finlandią.

Turcja i Węgry to jedyne dwa kraje, które nie podpisały jeszcze dokumentów ratyfikacyjnych, potrzebnych, by Szwecja i Finlandia weszły do NATO. Węgry mają to zrobić pod koniec lutego. Turecki prezydent zapowiedział, że na razie będzie blokował rozszerzenie Sojuszu. Powodem były antytureckie demonstracje w Szwecji, podczas których spalono Koran.

Fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto uważa, że w obecnej sytuacji należy poczekać do maja, kiedy w Turcji planowane są wybory prezydenckie.

“Wszystko pewnie rozstrzygnie się dopiero wiosną. Wybory są planowane w połowie maja a potem mamy jeszcze krótki okres między wyborami, a szczytem NATO w Wilnie. I mam nadzieję, że wtedy proces ratyfikacji ruszy z miejsca” – powiedział minister w trakcie wizyty w Estonii.

Szwecja i Finlandia od II wojny światowej zachowywały neutralność polityczną, ale w ubiegłym roku po inwazji Rosji na Ukrainę zdecydowały, że chcą przystąpić do NATO.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!