Kanclerz O. Scholz potwierdził decyzję ws. dostarczenia Leopardów

0
80
Scholz
Fot. aa.com.tr
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Niemcy dostarczą Ukrainie 14 czołgów bojowych typu Leopard 2 – potwierdził kanclerz Olaf Scholz. Powiedział to w Bundestagu, gdzie tradycyjnie odpowiadał na pytania przedstawicieli klubów poselskich. Dodał, że decyzja o przekazaniu Kijowowi cięższych systemów musiała być dokładnie rozważona.

Zapytany przez posłów chadecji o “kunktatorską” postawę SPD, Olaf Scholz stwierdził, że w podobny sposób będzie podejmował każdą kolejną decyzję. “Decyzję o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard trzeba było dokładnie rozważyć. Problemów tej wagi nie rozwiązuje się z dnia na dzień. Nie damy się ponieść emocjom. Zresztą większość Niemców popiera nas w tej kwestii” – zaznaczył Olaf Scholz.

Poseł CDU Jürgen Hardt wyraził zadowolenie, że w centrali socjaldemokratów “zapanowała wreszcie roztropność”. Według niego ich wahania w sprawie Leopardów naraziły jednak na szwank reputację Niemiec i dobre stosunki z Polską. Postawa SPD wzbudziła nie tylko sprzeciw opozycji. Współrządzący z nią Zieloni i FDP od tygodni wzywali ją do bardziej zdecydowanych działań.

Olaf Scholz poinformował, że w pierwszej fazie Niemcy wesprą Ukrainę 14 czołgami Leopard 2A6 z zapasów Bundeswehry. Głównym celem jest szybkie skompletowanie dwóch batalionów, czyli około 90 wozów. Dodał, że pakiet pomocowy obejmie szkolenia ukraińskich załóg, a także logistykę, amunicję oraz koszty utrzymania dostarczonego sprzętu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!