U.von der Leyen: UE musi stale wywierać presję na Rosję i pomagać Ukrainie

0
94
Fot. anews.com.tr
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Unia Europejska musi stale wywierać presję na Rosję i pomagać Ukrainie – podkreśliła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen w Kirunie na północy Szwecji. Szefowa Komisji wraz z unijnymi komisarzami spotkała się tam z przedstawicielami rządu w Sztokholmie z okazji rozpoczętego w styczniu półrocznego szwedzkiego przewodnictwa. Priorytetem tej prezydencji będzie Ukraina. 

Unia przyspiesza właśnie prace nad dziesiątym pakietem sankcji wobec Rosji, by ograniczyć jej zdolności prowadzenia wojny, a Ukrainie Wspólnota chce nadal pomagać i przekazywać wsparcie, między innymi finansowe.

“Rozpoczniemy w tym miesiącu wypłatę pierwszej transzy pakietu finansowego. To jest największy pakiet, który Unia kiedykolwiek przekazała państwu partnerskiemu” – dodała szefowa Komisji.

Chodzi o pakiet w wysokości 18 miliardów euro bardzo tanich pożyczek. Jeszcze w tym miesiącu Ukraina ma otrzymać 3 miliardy euro. Później, w regularnych wypłatach, co miesiąc Bruksela będzie przekazywać władzom w Kijowie półtora miliarda euro. Pieniądze mają być przekazane na najpilniejsze potrzeby.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!