Niemcy: premier M. Morawiecki w “Spieglu” o skali niemieckich zbrodni

0
164
Fot. Facebook: Mateusz Morawiecki
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Hitlerowskie Niemcy wyrządziły milionom Polaków nieopisane szkody, które nigdy nie zostały rozliczone – wyjaśnia na łamach tygodnika “Der Spiegel” premier Mateusz Morawiecki. Polityk próbuje wytłumaczyć niemieckim czytelnikom, dlaczego jego rząd domaga się od Berlina 1,3 biliona euro reparacji.

Mateusz Morawiecki zauważa, że Niemcy znają wprawdzie “mroczne oblicza” swojej historii, ale niektóre jej rozdziały zostały przykryte “grubą warstwą kurzu niepamięci”. “Całe pokolenie polskich artystów i intelektualistów padło ofiarą totalitaryzmu. Dorobek kulturalny Polski został bezpowrotnie utracony – w obróconych w ruiny bibliotekach, obrabowanych muzeach i zniszczonych polskich miastach” – pisze premier.

Szef polskiego rządu podkreśla, że niemiecka okupacja Polski i systematyczne ludobójstwo spowodowały “niezmierzone cierpienie i straty”. W Polsce zginęło lub zaginęło 5 i pół miliona osób. Około 21 procent ofiar to dzieci poniżej dziesiątego roku życia” – czytamy.

Mateusz Morawiecki dodał, że zrzeczenie się przez Polskę Ludową reparacji jest nieważne, gdyż jej władze pozostawały w orbicie wpływów Moskwy. “Do dziś Niemcy nie zapłacili żadnego odszkodowania za zniszczenia i historycznie bezprecedensową grabież sąsiedniego kraju” – wyjaśnia. Premier wyraził nadzieję, że dzięki umiędzynarodowieniu sprawy Niemcy wezmą wreszcie odpowiedzialność za wszystkie skutki napaści na Polskę. 

Na początku stycznia rząd federalny odpowiedział na notę dyplomatyczną w sprawie reparacji wojennych. Według niego jest zamknięta.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!