Chorwacja: coraz więcej przypadków nieuzasadnionych podwyżek cen po wprowadzeniu euro

0
Fot. Italy24PressNews
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Chorwaccy państwowi kontrolerzy rynku stwierdzili od początku roku prawie sto nieuzasadnionych podwyżek cen po wprowadzeniu przez ten kraj waluty euro. Skala podwyżek miała się wahać między 1 a 10 procent.

Chorwacka Inspekcja Rynku, Pracy i Turystyki została zobligowana do sprawdzenia sygnałów o podwyżkach, które handlowcy czy usługodawcy wprowadzili po przyjęciu przez kraj europejskiej waluty. Okazało się, że w wielu przypadkach sygnały mieszkańców są uzasadnione. Po pierwszych dniach 2023 roku stwierdzono prawie sto bezprawnych podwyżek na ponad pół tysiąca kontroli. Skala tych podwyżek wynosiła średnio nawet 10 procent w porównaniu z tymi samymi cenami na koniec starego roku. Są obszary – na przykład niektóre usługi kosmetyczne – gdzie podwyżka sięgnęła 80 procent. „Wprowadzenie euro i przewalutowanie nie może być powodem wzrostu cen. To kwestia spekulacji” – powiedział po spotkaniu z rządem Andrija Mikulić- szef Inspekcji Rynku.

Teoretycznie inspektorzy mają możliwość ukarania nieuczciwego handlowca karą grzywny nawet do 20 tysięcy euro, ale na razie poprzestają na pouczeniach.

Chorwacka opozycja krytykuje rząd Andreja Plenkovicia za sposób wprowadzenia euro. Posłanka największej partii opozycyjnej, lewicowej SDP, Mirela Ahmetović powiedziała telewizji HRT, że rząd nie tyle źle przygotował działania mające na celu stabilizację cen, co w ogóle ich nie podjął.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!