Prezydent Estonii przy granicy z Rosją: wolność zaczyna się tutaj

0
Fot. Sergey Stepanov/ERR

“Wolność zaczyna się tutaj” – powiedział dziś estoński prezydent Alar Karis w miejscowości Narwa. Miasto znajduje się tuż przy granicy z Rosją. Alar Karis uczcił tam rocznicę zakończenia wojny o niepodległość Estonii. 

Estoński prezydent przypomniał, że motto Narwy brzmi “Europa zaczyna się tutaj”. “To się zgadza, bo przestrzeń, w której jest europejska myśl zaczyna się właśnie tutaj. Jednak hasłem Narwy może być też ‘Wolność zaczyna się tutaj’, gdyż faktycznie przebiega tu linia podziału. Po jednej stronie jest wolność, a po drugiej jej już nie ma” – powiedział cytowany przez swoje biuro prasowe Alar Karis. Prezydent wskazał, że poza swoją zdolnością do samoobrony Estonia ma też po swojej stronie siłę i jedność Unii Europejskiej i NATO. Wszystko po to, aby “razem bronić wolności państw członkowskich”.

Estończycy zmuszeni byli walczyć o wolność z bolszewikami w latach 1918-1920. 3 stycznia 1920 roku pomiędzy Estonią a Rosją Radziecką nastąpiło zawieszenie broni. Traktat pokojowy został podpisany niecały miesiąc później w estońskiej miejscowości Tartu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!