Pierwsze godziny Chorwacji w strefie Schengen i euro

0
Chorwacja
Fot. Euractiv webpage / Screenshot - Total Croatia News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Od północy kolejny kraj dołączył do strefy Schengen, a także zastąpił swoją narodową walutę walutą europejską. Te dwie operacje przeprowadzono w Chorwacji właściwie bezproblemowo.

Punktualnie o północy na ponad siedemdziesięciu przejściach granicznych Chorwacji ze Słowenią i z Węgrami podniesiono szlabany, a strażnicy przestali sprawdzać dokumenty podróżnych. Wejście tego kraju do strefy Schengen jest dla Chorwatów niezwykle ważne. Kraj otrzymał jako jedyny w tym roku zgodę Unii Europejskiej na zniesienie granic. Do strefy Schengen nie wpuszczono Rumunii i Bułgarii, dlatego chorwacki rząd podkreśla, że droga rozwoju, którą obrał jest dobra. Minister spraw wewnętrznych i wicepremier Chorwacji Davor Bożinović przypomniał, że strefa Schengen to nie tylko brak kontroli granicznych, ale w ogóle swobodny przepływ osób. Eksperci uważają, że będzie to miało przede wszystkim pozytywny wpływ na dalszy rozwój chorwackiej turystyki.

Wielu Chorwatów chciało od razu skorzystać z możliwości przejazdu bez kontroli i sylwestra spędzili właśnie na przejściach granicznych. 
Bez problemu powinna odbyć się również wymiana kuny na euro. Również dziś Chorwacja weszła do strefy euro i zastąpiła swoją walutę kunę. Ci którzy nie zdążyli wymienić pieniędzy mogą po pierwsze płacić kunami przez następne dwa tygodnie, a potem bez żadnej prowizji wymienić do stu banknotów i monet na poczcie lub w jakimkolwiek banku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!