Litwa rozważa utworzenie dywizji wojskowej

0
161
Fot. Baltic News
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Litwa rozważa utworzenie pierwszej w swojej najnowszej historii dywizji wojskowej. Ma to być możliwe w związku z nabyciem odpowiedniego sprzętu wojskowego. W zeszłym tygodniu Wilno podpisało umowę na zakup od Amerykanów ośmiu systemów HIMARS. 

Szef litewskiego resortu obrony Arvydas Anušauskas powiedział portalowi Delfi, że zwiększenie w przyszłości zdolności wojskowych poprzez utworzenie dywizji może być związane z zakupem systemu wyrzutni HIMARS. Umowa na broń opiewa na blisko pół miliarda dolarów. Obecnie w litewskim wojsku służy ponad 11 tysięcy żołnierzy zawodowych, blisko trzy i pół tysiąca poborowych i ponad pięć tysięcy ochotników. W strukturze sił zbrojnych tego kraju są trzy brygady. Jedna z nich składa się m.in. z rezerwistów. 

W ocenie litewskiego ministra obrony bezpieczeństwo Litwy jest obecnie o wiele lepiej zapewnione niż jeszcze na początku tego roku. Po rosyjskiej agresji władze w Wilnie zwiększyły budżet na obronę kraju oraz przeznaczyły dodatkowe środki na zakup uzbrojenia. W ocenie Arvydasa Anušauskasa, gdyby Rosja chciała zaatakować teraz jakikolwiek kraj NATO to poniosłaby ogromną klęskę militarną. 

Dywizja liczy zwykle do 15 tysięcy żołnierzy i składa się z pułków lub kilku brygad różnych rodzajów wojsk przeznaczonych do prowadzenia walk oraz pododdziałów zabezpieczających działania bojowe. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected]com tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!