Brytyjski premier przedstawił plan walki z nielegalną imigracją. Na liście rozwiązań znalazło się między innymi zwiększenie finansowania dla służb, a także zwiększenie liczby osób zajmujących się rozpatrywaniem wniosków.
Królestwo zmaga się z długą kolejką czekających na rozpatrzenie wniosków o azyl. Liczy ona około 150 tysięcy osób. Koszt hoteli dla ludzi czekających na decyzję to siedem milionów funtów dziennie. Rishi Sunak obiecuje, że za rok problemu nie będzie. “Efektem wszystkich tych zmian będzie potrojenie wydajności naszych urzędników. Spodziewamy się, że kolejka zaległych wniosków zniknie przed końcem przyszłego roku” – zadeklarował szef rządu.
Oczekujący na rozpatrzenie wniosków mają teraz być umieszczani nie tylko w hotelach, lecz także np. w dawnych akademikach. Londyn uzgodnił też z Tiraną, że przedstawiciele brytyjskiej straży granicznej będą pracować na lotnisku w Albanii. Wielu ludzi ubiegających się o azyl przybywa właśnie z tego kraju, mimo że – jak mówi premier Sunak – Albania to bezpieczny, europejski kraj, który ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej. Działają gangi szmuglujące ludzi przez kanał La Manche, zwykle w niebezpiecznych warunkach.
Tymczasem opozycja jest sceptyczna. Keir Starmer z Partii Pracy przekonuje, że rząd od dawna nie jest w stanie rozwiązać problemu. “Słuchając tego oświadczenia, pomyślałem, że wszystko to słyszeliśmy już niemal słowo w słowo – ostatnim razem, gdy rząd ogłaszał kolejne środki i kolejne przepisy” – mówił w Izbie Gmin szef lewicy.
Wiele organizacji pomagających uchodźcom przekonuje tymczasem, że liczba podróży przez kanał zmniejszyłaby się, gdyby rząd stworzył więcej legalnych metod składania wniosków o status uchodźcy. Premier Sunak zadeklarował, że to zrobi – tak, by – jak to ujął – “Królestwo pozostało schronieniem dla najbardziej potrzebujących”.