Chorwacja: popularność “pakietu startowego euro”

0
Chorwacja
Fot. Euractiv webpage / Screenshot - Total Croatia News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W pierwszym dniu dystrybucji tak zwanego „pakietu startowego euro” kupiło go niemal 150 tysięcy Chorwatów. 1 stycznia kraj ten wymieni swoją narodową walutę na walutę europejską. 

“Pakiet startowy euro” to zestaw 33 monet w chorwackiej wersji europejskiej waluty. Można je kupić w bankach i na poczcie. Łączna wartość monet składających się na pakiet to 13 euro i 28 eurocentów. Zapłacić za niego trzeba 100 kun chorwackich. Podobne pakiety monet przygotowano dla firm – ich wartość to 145,5 euro. 

Na razie to wartość wirtualna, bo monet tych będzie można używać zarówno w Chorwacji jak i za granicą dopiero po 1 stycznia 2023 roku. Wtedy Chorwacja stanie się kolejnym członkiem strefy euro. 

Na najwyższym nominale chorwackiego euro, czyli na monecie o wartości dwóch euro, znajdzie się mapa kraju, a na niższych kuna, Nikola Tesla i litery HR pisane głagolicą dla najniższych nominałów. Wszystkie motywy mają w tle chorwacką szachownicę. 

Monety są produkowane w chorwackiej mennicy w Sveta Nedelja. Jak poinformował szef Chorwackiego Banku Narodowego Boris Vujczić, wybito 80 procent z 347 milionów monet. 

Z sondaży wynikało, że rok temu wprowadzenie wspólnej europejskiej waluty popierało od 41 do 45 procent Chorwatów. Później poparcie dla wejście do strefy euro systematycznie rosło i przekroczyło 60 procent. W lipcu tego roku Rada Unii Europejskiej zatwierdziła wejście Chorwacji do strefy euro. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!