Wielka Brytania – Niedziela Pamięci

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Brytyjczycy obchodzą dziś Niedzielę Pamięci – dzień wspomnień o żołnierzach i członkach armii, który stracili życie w wojnach. Centralne uroczystości odbyły się w Londynie, a po raz pierwszy wieniec złożył król Karol III.

Pod wieloma względami było tak, jak w poprzednich dekadach. Ale na chwilę przed początkiem uroczystości, przed pustym grobowcem – pomnikiem pamięci ofiar wojen, stanął król Karol. Po raz pierwszy.

W Londynie rozbrzmiał Big Ben – uruchomiony niedawno ponownie po wieloletnim remoncie. Na miejscu byli weterani, w tym weterani II wojny. Z każdym rokiem jest ich coraz mniej.

Hołd żołnierzom oddali politycy wszystkich opcji, w tym wszyscy żyjący byli szefowie rządów: John Major, Tony Blair, Gordon Brown, David Cameron, Theresa May, Liz Truss i obecny premier, Rishi Sunak.

Uroczystości odbyły się w każdym zakątku Królestwa: W Irlandii Północnej, Szkocji, Walii i Anglii. Wieńce symbolizowały pamięć o żołnierzach brytyjskich. Ale nie tylko. Także o tych, którzy umierali w służbie nieistniejącego już imperium. Ludzi między innymi z Kenii, Nigerii, Australii i Pakistanu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!