Tuż przy granicy węgiersko-ukraińskiej otwarto największy w Europie terminal kolejowy dla pociągów szerokiego toru. Inwestycja rozpoczęła jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, ale teraz nabrała nowego znaczenia.
Węgierskie władze liczą, że terminal kolejowy w Fényeslitke, położony dwadzieścia kilometrów od ukraińskiej granicy, będzie ważnym punktem transportu towarów z Ukrainy. Minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó uważa, że szlak przez Słowację i port w rumuńskiej Konstancy jest na granicy wydolności, a transport po Dunaju z powodu suszy jest niemożliwy na niektórych odcinkach.
„Trasa z Fényeslitke do portów północnego Adriatyku jest najszybszą i najbardziej wydajną trasą, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw żywności nawet w odległych częściach świata” – powiedział minister.
Centrum logistyczne i terminal kolejowy w północno-wschodnich Węgrzech wybudowano za 73 miliony euro. Początkowo miał być używany przede wszystkim dla towarów przywożonych z Chin.
Nowy terminal może przyjąć jednocześnie cztery pociągi towarowe o szerokim rozstawie osi, taki jakie są używane na Ukrainie. W ciągu godziny przez centrum logistyczne będzie można przetransportować nawet 800 ton zboża na godzinę, a rocznie pięciuset pracowników obsłuży nawet milion kontenerów.