Monet – Mitchell w Paryżu

0
125
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W fundacji Louis Vuiton w Paryżu otwarto dziś wielką wystawę poświęconą dziełom dwóch artystów z różnych epok: Claudea Moneta i Joann Mitchell. Wystawa pokazuje wpływ francuskiego impresjonisty na twórczość amerykańskiej malarki i graficzki. To pierwsza retrospektywa poświęcona Joann Mitchell w Europie od 30 lat.


Wystawa “Monet-Mitchell” prezentuje niemal 40 obrazów Claude’a Moneta – między innymi słynny cykl “Lilie Wodne” – oraz 80 dzieł Joann Mitchell, w tym obrazy z serii “Big Valley”. Dzieła sprowadzono między innymi z paryskiego centre Pompidou i muzeum w Bourg-en-Bresse. Prezentowane są też obrazy ze zbiorów fundacji Louis Vuitton, należącej do miliardera Bernarda Arnaulta.


Ekspozycja składa się z dwóch części. W pierwszej wystawiono dzieła obu artystów, aby ukazać “artystyczny dialog” pomiędzy XIX-wiecznym impresjonizmem Moneta i XX-wiecznym ekspresjonizmem Mitchell. Druga część ekspozycji stanowi retrospektywę twórczości amerykańskiej artystki.


Fundacja Vuitton podkreśla, że dzieła obu artystów były często porównywane, ale do tej pory nigdy nie zostały wystawione razem. Twórcy wystawy wskazują, że Moneta i Mitchell łączyły wspólne inspiracje, podobny styl oraz zamiłowanie do immersyjnych i monumentalnych dzieł.
Wystawę “Monet-Mittchell” można oglądać do 27 lutego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!