EU – będzie uniwersalna ładowarka

0
152
Europa UE flaga
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Za dwa lata w Unii Europejskiej będzie jedna, uniwersalna ładowarka do małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych. Od jesieni 2024 roku wspólnym portem ładowania będzie USB typu C. Europosłowie na sesji plenarnej w Strasburgu zatwierdzili unijne przepisy w tej sprawie.


„Koniec z piętrzącymi się w szafach ładowarkami” – mówiła wiceszefowa Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.
Będzie jedna ładowarka do telefonów komórkowych, czytników, aparatów fotograficznych, słuchawek, konsoli do gier, czy przenośnych głośników. Wynegocjowanie przepisów w tej sprawie zajęło ponad dekadę. „W końcu osiągnęliśmy cel jakim jest ułatwienie życia konsumentom i rozwiązanie dobre dla środowiska” – podkreśliła europosłanka Róża Thun.


„To wyjątkowy dzień dla europejskich konsumentów, jedna uniwersalna ładowarka wielokrotnego użycia ułatwi nam wszystkim funkcjonowanie w coraz bardziej scyfryzowanym świecie” – mówiła europosłanka Beata Mazurek.


Przez ostatnie lata producenci urządzeń mobilnych starali się najpierw dobrowolnie ujednolić standardy i z ponad 30 ładowarek na rynku obecnie są 3 rodzaje. Teraz dobrowolne podejście zostanie zastąpione regulacjami, w przypadku laptopów przepisy wejdą w życie później, bo wraz z końcem 2025 roku.


Amerykański gigant Apple, który do tej pory wyłamywał się ze wspólnych ustaleń, będzie musiał zmienić złącza w swoich urządzeniach przeznaczonych do sprzedaży w Europie.


Uzgodnienia przewidują też zharmonizowanie szybkości ładowania. Ponadto ładowarka nie będzie już obowiązkowo sprzedawana wraz z telefonem. Szacuje się, że konsumenci na zmianach zaoszczędzą do 250 milionów euro rocznie. Celem przepisów jest też zmniejszenie ilości elektroodpadów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!