Niemcy za przyjęciem rosyjskich obywateli pragnących opuścić kraj wskutek mobilizacji

0
132
Niemcy Ukraina flagi
Fot. Ukrinform
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Niemcy są gotowe, aby przyjąć rosyjskich obywateli, którzy próbują uciec z terytorium Rosji wskutek ogłoszonej wczoraj przez Władimira Putina częściowej mobilizacji do armii. “Dezerterzy zagrożeni poważnymi represjami mogą zgodnie z prawem uzyskać międzynarodową ochronę w Niemczech” – przekazała minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser w wywiadze dla gazety Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jak dodała niemiecka minister, takie prawo będzie miał “każdy, kto odważnie sprzeciwia się reżimowi Putina”. Przyjęcie obywateli rosyjskich do Niemiec – jak wyjaśniła Nancy Faeser – ma nastąpić na podstawie złożenia wniosku o azyl z powodu prześladowań politycznych oraz kontroli bezpieczeństwa. Podobny głos w tej sprawie zabrał minister sprawiedliwości Marco Buschmann.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez niemiecką minister, dotychczas na terytorium Niemiec przyjęto około 438 osób – wiele z nich to dziennikarze. 

Wczoraj Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie częściowej mobilizacji w kraju. Według Kremla, angażować w wojnę przeciwko Ukrainie będą sie przede wszystkim obywatele, którzy mają doświadczenie bojowe – do 300 tysięcy osób. Jednak dekret opublikowany przez władze Rosji pozwala na prawie nieograniczoną mobilizację i nie zakłada wielu wyjątków poza wyłączeniem z werbunku pracowników sektora zbrojeniowego. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!