Generał Bundeswehry: mamy słabe zasoby

0
105
Bundeswehra Niemcy Germany wojsko
Fot. Martin Meissner/AP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Generalny Inspektor Bundeswehry Eberhard Zorn przyznał, że Bundeswehra nie posiada wystarczających zapasów broni. Dlatego też Niemcy nie są w stanie sprostać żądaniom rządu w Kijowie, który domaga się zwiększenia dostaw ciężkiego sprzętu. 

Eberhard Zorn zaznaczył, że autorzy tekstów o rzekomej “niemieckiej powściągliwości”, nierzadko “okraszonych dość ekspresywnymi zwrotami”, pomijają niemal całkowicie obecną sytuację Bundeswehry. “Wielu nie chce dostrzec, że wysyłając broń na Ukrainę przekraczamy próg bólu” – stwierdził niemiecki generał.

W przypływie szczerości Eberhard Zorn przyznał, że w tej chwili tylko nieliczne ze 109 haubic samobieżnych mogą zostać użyte. Pozostałe budzą wiele wątpliwości. Analogicznie sytuacja ma wyglądać z transporterami “Fuchs”, których liczba nie spełnia potrzeb samej Bundeswehry.

W rozmowie z dziennikiem “Süddeutsche Zeitung” Eberhard Zorn ocenił, że Siły Zbrojne Ukrainy wypełniają swoje zadanie z bezprzykładną energią i walecznością. “Kontrofensywa w obwodzie charkowskim została przeprowadzona w sposób podręcznikowy. Ukraińcy mistrzowsko skoordynowali użycie różnych rodzajów broni” – powiedział.

Generalny Inspektor Bundeswehry włączył się w dyskusję, którą prowadzą od miesięcy partie koalicyjne SPD, FDP i Zieloni. Do niedawna szefowa MSZ Annalena Baerbock wzywała kanclerza Olafa Scholza do zwiększenia dostaw ciężkiej broni na Ukrainę. Kilka dni temu dołączyła jednak do wyrazicieli opinii socjaldemokratów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!