Belgia – Opera Narodowa w ogniu krytyki za repertuar obejmujący rosyjskich kompozytorów

0
Opera Belgia
Fot. actualites.music-opera.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Belgijska Opera Narodowa w ogniu krytyki za repertuar obejmujący rosyjskich kompozytorów. Władze La Monnaie w Brukseli ogłosiły program na nowy sezon artystyczny z naciskiem położonym na rosyjskie tytuły i rosyjskich artystów. To wywołało konsternacje, szok i protesty, między innymi ukraińskiej społeczności.

Na początek „Dama Pikowa” Czajkowskiego. Dyrektor Królewskiego Teatru Operowego przekonuje, że rosyjska kultura jest częścią wspólnego dziedzictwa Europy. „Europejska sztuka, literatura i muzyka zawsze będą związane z rosyjską kulturą, która była inspiracją dla wielu na naszym kontynencie. Nie możemy wymazać historii, rosyjski repertuar nie powinien być zakazany” – napisał w oświadczeniu Peter de Caluwe. Zostało ono opublikowane w czasie, kiedy ujawniane są kolejne rosyjskie zbrodnie na ukraińskiej ludności cywilnej.

Wiele instytucji kulturalnych zrezygnowało już z rosyjskiego repertuaru, a w samej Brukseli Szkoła Muzyczna imienia Czajkowskiego zmieniła nazwę na Międzynarodową Akademię Muzyczną. Dyrektor La Monnaie określił program na najbliższy sezon jako antywojenny i popierający pokój, ale nie przekonał przeciwników rosyjskiej wojny na Ukrainie. „Muzyka gra, Ukraińcy są mordowani” – skomentowali aktywiści z międzynarodowej organizacji „Promote Ukraine” zaangażowanej w informowanie o wszystkich aspektach związanych z Ukrainą w Europie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!