Niemieccy ekonomiści: wojna na Ukrainie kosztuje RFN 200 miliardów euro

3
390
Niemcy Ukraina flagi
Fot. Ukrinform
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Według niemieckich ekonomistów wojna na Ukrainie kosztuje Niemcy ponad 200 miliardów euro. Szef Instytutu Badań Gospodarczych Marcel Fratzscher przekonuje, że jej skutki gospodarcze dopiero dadzą się Niemcom we znaki i będą odczuwalne przez co najmniej przez kilka lat.

Zdaniem Marcela Fratzschera trwająca od pół roku wojna na Ukrainie nieuchronnie wpłynie na wszystkie poziomy aktywności gospodarczej. “Rynki surowców energetycznych mocno się zdestabilizowały. Zwiększona niepewność, związana z dostawami znacząco naruszy tkankę gospodarczą Niemiec” – powiedział szef berlińskiego instytutu na łamach portalu “Wirtschaftswoche”.

Marcel Fratzscher uważa, że na pełną ocenę skutków rosyjskiej agresji trzeba jeszcze poczekać. Ale jego zdaniem już teraz widać, że wojna na trwale zmieni niemiecką gospodarkę.

“Firmy coraz mniej inwestują, a inflacja pożera oszczędności obywateli. Z punktu widzenia przeciętnego Niemca jego poziom życia znacznie się obniży. Z naszych analiz wynika, że silna dynamika cen może się utrzymać co najmniej do 2025 roku” – mówi bez ogródek ekonomista.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

3 COMMENTS

  1. “Elity” niemieckie na czele z A.Merkel same doprowadziły do tego swoją głupotą, naiwnością i chciwością. Putin prowadził od lat długofalową “politykę” inwestując w ugrupowania zielonych w wielu krajach zachodnich, która miała na celu uzależnić energetycznie Europę z Niemcami na czele od Rosji. Ostrzeżenia Trumpa przed takim uzależnieniem spowodowały wielkie oburzenie “jaśnie oświeconych elit europejskich”. Jak taki “prymityw” jak Trump może nam dyktować jakieś warunki dot. polityki energetycznej. Do świadomości “elitarnych” idiotów w Europie i w Ameryce jeszcze nie dotarło, że obecne technologia związana z wiatrakami i panelami nie zaspokoi potrzeb energetycznych. Problemy są z surowcami do produkcji wiatraków i paneli, z utylizacją zużytych elementów i z magazynowaniem energii na zaspokojenie potrzeb gdy wiatraki i panele nie mogą pracować. Tak więc trudno współczuć idiotom, którzy swoiłm działaniem doprowadzili do tego kryzysu. Biden swoim działaniem (ograniczył produkcję paliw kopalnych w USA) przyśpieszył cały kryzys i inwazję Rosji na Ukrainę. Ale czy to dotarło do jego świadomości? Myślę że nie. On żyje w innej rzeczywistości, ale jego otoczenie ma tego świadomość i mocno pracuje nad lukrowaniem rzeczywistości.

  2. Prosze nie nazywac naszego “wspanialego” bylego prezydenta Trampa “prymitywem”!!!

    Chicagowska Polonia tlumnie stawi sie w Sobote na mecz Chicago Fire i kazdy na glowie bedzie mial czerwona czapke Make America Great Again !!!

    Zobaczysz jak nasza Polonia bardzo popiera Trampa !!!
    Huuuuurrrrrraaaaaa !!!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!