KE proponuje wspólne zakupy broni i tworzy fundusz na ten cel

0
411
UE
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Komisja Europejska proponuje unijnym krajom wspólne zakupy broni i tworzy fundusz na ten cel w wysokości 500 milionów euro do 2024 roku. Według Brukseli można z niego sfinansować zakup najbardziej potrzebnego sprzętu obronnego. 

Komisja argumentuje, że większość unijnych krajów przekazała Ukrainie swój sprzęt obronny i propozycja wspólnych zamówień pomoże im uzupełnić zapasy. Proponuje, aby połączyć siły, bo wzrost popytu na uzbrojenie przełoży się na wzrost cen i wydłużenie czasu realizacji zamówień. 

“To ważny moment dla Unii Europejskiej i nowy etap jeśli chodzi o integrację w sektorze obrony. Wraz z wojną na granicy Komisja odpowiada na apel unijnych przywódców, by wzmocnić współpracę w sektorze obronnym” – powiedział komisarz do spraw rynku wewnętrznego Thierry Breton. 

Stworzony na ten cel fundusz ma wspierać działania konsorcjów składających się z co najmniej trzech państw członkowskich. Polscy dyplomaci poproszeni przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia Beatę Płomecką o komentarz odpowiedzieli, że muszą dogłębnie przeanalizować propozycję Komisji. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!