Historyczny rekord temperatur w Anglii

0
Fot. The Independent

Historyczny rekord temperatur w Anglii. Po raz pierwszy w historii przekroczyła ona poziom 40 stopni Celsjusza. 40,2 wskazał termometr na londyńskim lotnisku Heathrow.

Wcześniej w Charlwood w hrabstwie Surrey zanotowano 39,1 stopnia Celsjusza. Rekord ten utrzymał się niespełna godzinę. W wielu miejscach obowiązuje alarm czerwony, oznaczający zagrożenie dla życia. W strefie tej znalazły się takie miasta, jak Londyn, Manchester i Birmingham.

Zeszłej nocy pobity został inny rekord: najwyższej temperatury w nocy. 25,8 stopni zanotowano w Kenley, na dalekich, południowych przedmieściach Londynu.

Strażacy i pracownicy pogotowia alarmują, że ich telefony się urywają . Część restauracji, kawiarni, i zakładów usługowych zamknęła drzwi. „Jeśli możecie, pracujcie z domu, unikajcie podróży”- to zalecenia rządu dla mieszkańców „czerwonej strefy”. Ale podróże koleją często i tak są niemożliwe. Anulowano setki połączeń. Powód to ryzyko wykolejenia pociągu. Gdy budowniczy kładli szyny, nie przewidywali tropikalnych temperatur. „Takich sytuacji będzie więcej. Miną dekady, nim przebudujemy infrastrukturę” – ostrzegł w Sky News minister transportu Grant Shapps. W Cambridgeshire asfalt stopił się, powodując wybrzuszenie nawierzchni i – jak to ujęła policja – zmienił drogę w skatepark.

„Ta część świata nie jest przygotowana na temperatury charakterystyczne dla krajów tropikalnych” – tłumaczy Polskiemu Radiu doktor Mariam Zachariah, klimatolog z Instytutu Badań nad Zmianami Klimatycznymi w Imperial College London. Dodaje, że globalne ocieplenie sprawia, iż problemy będą się piętrzyć. „Statystycznie takie temperatury dziś zdarzają się raz na 100 lat, jeśli nic nie zrobimy, pod koniec stulecia będzie to raz na piętnaście lat” – podkreśla ekspertka. Przyznaje, że fale ciepła zdarzały się w przeszłości, a ich przyczyny dziś są takie same, jak dwadzieścia lub sto lat temu. Zastrzega jednak, że w wyniku zmian klimatycznych zwiększa się nie tylko częstotliwość, ale też skala temperatur, z jakimi musimy się mierzyć.

Nieco chłodniej w Anglii ma być od jutra. Ale dopiero w piątek temperatury wrócą do poziomu typowego dla tej pory roku. W południowej Szkocji i Walii obowiązuje pomarańczowy alarm meteorologiczny.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!