KE ma przedstawić 7. pakiet sankcji wobec Rosji w piątek

0
90
UE Unia Europa
Fot. REUTERS/Yves Herman
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W najbliższy piątek Komisja Europejska ma przesłać krajom członkowskim propozycje dotyczące siódmego pakietu sankcji wobec Rosji. Restrykcje mają być wstępnie omówione na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. 

Unijni urzędnicy powiedzieli, że oczekują zatwierdzenia pakietu do końca lipca. Potwierdzają się wcześniejsze, nieoficjalne informacje, że w nowym pakiecie sankcyjnym znajdzie się złoto z Rosji. Restrykcjami zostaną objęte także kolejne produkty wysokiej technologii. “Chodzi o synchronizację listy z amerykańskimi restrykcjami” – powiedział jeden z dyplomatów. Usunięte mają być również luki z poprzednich pakietów.

Ponadto na czarną listę ma być wpisanych ponad 50 osób, głównie rodziny oligarchów i przedstawicieli władz na Kremlu. Z rozmów z unijnymi urzędnikami wynika, że nie będzie propozycji embarga na import gazu z Rosji, co od dawna było postulatem Polski i krajów bałtyckich, a także skandynawskich.

Według nieoficjalnych informacji bardziej ambitny, ósmy pakiet sankcji, ma być przedstawiony po wakacjach. Polska ponowiła też swoją propozycję nałożenia ceł na import rosyjskiej ropy płynącej rurociągiem Przyjaźń, który został wyłączony spod sankcji, a z którego korzystają Węgry, Czechy i Słowacja. Zdaniem Polski, to zakłóca konkurencję na unijnym rynku, bo trzy kraje, w przeciwieństwie do pozostałych, mają dostęp do tańszej ropy. Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś, poproszony o komentarz, potwierdził, że Warszawa ponowiła żądanie. Przekazał, że polską propozycję w tej sprawie także popierają kraje bałtyckie i skandynawskie oraz Holandia. Nieoficjalnie wiadomo, że Komisja jest gotowa poprzeć ten postulat. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!