Brytyjski premier zapowiedział dymisję

0
155
Boris Johnson
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Brytyjski premier oficjalnie zapowiedział dymisję. Przemawiając na Downing Street Boris Johnson stwierdził, że “powinien się rozpocząć proces wyboru nowego lidera” Partii Konserwatywnej, a on do tego czasu pozostanie na stanowisku.

“Chcę, żebyście wiedzieli, że jestem naprawdę smutny rezygnując z najlepszej pracy na świecie” – stwierdził Boris Johnson. Podziękował wyborcom, którzy dali jego partii zwycięstwo w ostatnich wyborach. 

“Dziękuję za ten wspaniały mandat, największą konserwatywną większość od 1987 roku, największą większość głosów od 1979” – wymieniał premier.

Od kilku dni Boris Johnson opierał się coraz większej presji ze strony swej partii, by zrezygnował ze stanowiska. Na Downing Street odniósł się do tego sporu.

“W ciągu ostatnich dni tak bardzo walczyłem o to, by wypełniać ten mandat nie tylko dlatego, że tego chciałem, ale też dlatego, że miałem poczucie, iż to moja praca i moje zobowiązanie wobec was” – zapewnił.

Polityk wymienił listę tego, co uważa za sukcesy rządu, między innymi politykę ws. pandemii i wyprowadzenie kraju z Unii Europejskiej, a także przeciwstawienie się rosyjskiej agresji na Ukrainę. Odchodzący szef Konserwatystów skierował parę słów do naszych wschodnich sąsiadów. “Chcę powiedzieć narodowi Ukrainy: wiem, że tu w Zjednoczonym Królestwie będziemy wspierać waszą walkę o wolność tak długo, jak to będzie konieczne” – zapewnił premier.

Również Steve Baker, poseł prawego skrzydła Partii Konserwatywnej i przeciwnik Borisa Johnsona, powiedział Polskiemu Radiu, że zmiana premiera nie będzie oznaczać kursu Londynu ws. Ukrainy. “Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości” – zapewnił. Dodał, że gwarantem tej stabilności jest osoba ministra obrony, Bena Wallace’a. “Będziemy partnerem, na którym można polegać” – zapewnił.

Partia Konserwatywna szuka teraz nowego lidera, a co za tym – premiera Zjednoczonego Królestwa. Szczegóły procedury wyborczej poznać mamy w przyszłym tygodniu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!