Komisja Europejska wszczyna postępowanie przeciwko Wielkiej Brytanii

0
Fot. gov.uk
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič odpowiedzialny za stosunki międzyinstytucjonalne i prognozowanie poinformował, że Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Wielkiej Brytanii za złamanie prawa międzynarodowego. Komisja zarzuca władzom w Londynie, że przedstawiony w brytyjskim parlamencie projekt ustawy pozwoli na zignorowanie tak zwanego protokołu północnoirlandzkiego wynegocjowanego w ramach umowy brexitowej.

Maroš Šefčovič podkreślił, że tym samym Wielka Brytania jednostronnie wypowiada umowę zawartą z Unią Europejską dotyczącą kontroli na granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną. Według komisarza postępowanie w tej sprawie ma za zadanie ochronę rynku unijnego.

Komisja Europejska dała Wielkiej Brytanii dwa miesiące na odpowiedź na zarzuty dotyczące transportu żywności. Po tym czasie sprawa ma trafić do sądu międzynarodowego.

„Otwieramy również dwa nowe postępowania wobec Wielkiej Brytanii, jedno za brak wymaganych kontroli na granicy z Irlandią Północną oraz za niedostarczenie Unii Europejskiej istotnych danych statystycznych pozwalających na ochronę wspólnego rynku” – powiedział Maroš Šefčovič.

W poniedziałek rząd brytyjski przedstawił projekt ustawy, która ma mu pozwolić na zignorowanie umowy brexitowej w zakresie protokołu północnoirlandzkiego. Zdaniem władz w Londynie protokół stwarza niepotrzebne bariery dla handlu między Irlandią Północną i resztą Królestwa.

Przeciwko rezygnacji z protokołu protestuje irlandzki rząd, który domaga się większej kontroli nad towarami przewożonymi przez granicę między Irlandią a Irlandią Północną.

Zaniepokojenie w tej sprawie wyraziły również Stanu Zjednoczone, które wskazują na aspekt polityczny sporu mogącego doprowadzić do odnowienia konfliktu pomiędzy unionistami i republikanami w Ulsterze.

Projekt ustawy pozwalającej zignorowanie postanowień protokołu północnoirlandzkiego będzie dyskutowany w brytyjskim parlamencie i może ulec daleko idącym zmianom. Prawdopodobnie minie wiele miesięcy, nim nowe przepisy wejdą w życie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!