Białoruś: armia ćwiczy tworzenie grup uderzeniowych na granicy z Ukrainą

0
139
Fot. Atlantic Council
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Sztab Generalny ukraińskiej armii ujawnił, że białoruska armia prowadzi ćwiczenia wojskowe przy granicy z Ukrainą. Mają potrwać do 11 czerwca.

Na Białorusi wojska ćwiczą tworzenie grup uderzeniowych i przemieszczanie oddziałów. Wcześniej informowano, że na terytorium Białorusi wzdłuż granicy z Ukrainą stacjonują rosyjskie wojska, lotnictwo i kompleksy rakietowe “Iskander-M’ i “Pancir-S1”.
Ukraiński Sztab Generalny twierdzi także, że białoruskie władze podjęły decyzję o zwiększeniu liczebności armii do 80 tysięcy. 

“De facto Białoruś jest uczestnikiem wojny” – skomentował działania białoruskich władz Oleg Żdanow, ukraiński analityk wojskowy. “Białoruś udostępnia Rosji swoje terytorium, swoją infrastrukturę, ubezpiecza ze swojego terytorium działania rosyjskich wojsk. Dlatego można uważać, że bierze udział w wojnie po stronie Federacji Rosyjskiej” – powiedział w ukraińskiej telewizji.

Wcześniej Białoruś zapowiedziała, że 22 czerwca rozpoczną się “ćwiczenia mobilizacyjne” armii w obwodzie homelskim na południu kraju przy granicy z Ukrainą. To z obwodu homelskiego armia rosyjska w lutym uderzyła na Kijów, rozpoczynając agresję na wielką skalę. Data 22 czerwca została wybrana na rozpoczęcie ćwiczeń nieprzypadkowo. W tym dniu w 1941 roku wojska hitlerowskie zaatakowały Związek Sowiecki.  

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!